Dopravní stroje a zařízení:
Obsah předmětu je věnován základním otázkám výpočtu (kapacitních, silových, pevnostních) dopravních zařízení s plynulou a přetržitou dopravou, zdvihacích mechanismů a těžních zařízení. Předmět je přednášen alternativně se zaměřením na důlní dopravu, dopravu v povrchových lomech, v hutnických provozech, strojírenských závodech.
Teorie dopravních strojů:
Předmět se zabývá podrobnými teoretickými výpočty dopravních a manipulačních zařízení. Navazuje na předmět Dopravní stroje a zařízení a je určen pro zaměření Dopravní stroje a zařízení (povinný předmět) a jako povinně volitelný pro ostatní studijní obory.
Systémové projektování dopravy:
Předmět poskytuje posluchačům poznatky z oblasti navrhování manipulační a dopravních systémů. Mezi metodami projektování zaujímá, zvláště u začínajících projektantů, významné místo metoda analytická. Systémové navrhování manipulačních systémů z ní vychází a jeho význam spočívá především v logickém a organizačním postupu při řešení manipulace s materiálem a v úspoře času. Metoda by měla zpracovaným návrhům dodat větší důvěryhodnost a poskytnout řadu přesvědčivých argumentů k jejich obhájení. Je prolínán systém projektových fází i jednotlivé bloky činností projektanta od analýzy manipulace s materiálem, až po výběr zvolené varianty řešení.
Dopravní stroje a zařízení, konstrukční cvičení:
Předmět navazuje na stejnojmenný základní předmět oboru. Jeho náplní je konstrukční návrh a základní výpočty dopravního zařízení pro plynulou dopravu. Předmět je možno absolvovat na počítačové učebně.
Jeřáby:
Předmět se zabývá kvalifikací a rozdělením jeřábů. Popisuje základní konstrukční skupiny jeřábů, jejich navrhování a výpočet, přídavné zařízení pro manipulaci s břemeny. Tyto jeřábů a jejich praktické aplikace.
Dopravníky:
Předmět navazuje na předměty Dopravní stroje a zařízení a Teorie dopravních strojů a dále hlouběji rozpracovává teoretické i konstrukční poznatky všech běžně používaných typů dopravníků. Hlavní důraz je přitom kladen na pásové dopravníky a korečkové elevátory. Předmět rozebírá rovněž technická a ekonomická hlediska volby vhodného typu dopravníku.
Dopravní komplexy hlubinných dolů:
Předmět aplikuje poznatky z předmětu Dopravní stroje a zařízení na hlubinném dole. Rozebírá toky, dopravní komplexy a zařízení pro dopravu uhlí, kamene, pomocné materiálu a osob. Blíže se věnuje zařízením speciálně používaných v hlubinných dolech, jako těžním zařízení, závěsné dopravě, speciální pozemní dráze, hřeblovým dopravníkům apod. Rozebírá rovněž ekonomické aspekty důlní dopravy.
Dopravní komplexy povrchových dolů:
Předmět aplikuje poznatky z předmětu Dopravní stroje a zařízení na povrchové doly a lomy. Rozebírá dopravní komplexy pro uhelné doly, kamenolomy apod. Blíže se věnuje zařízení, speciálně používaným na povrchových dolech. Rovněž ekonomické aspekty dopravy na povrchových dolech.
Dopravní komplexy strojírenských závodů:
Předmět aplikuje poznatky z předmětu Dopravní stroje a zařízení na strojírenské závody. Zdůrazňuje důležitost manipulace s materiálem ve strojírenském podniku. Popisuje dopravní komplexy při různých strojírenských operacích jako jsou obrábění, lisování, tváření, svařování, montáž, tepelné zpracování apod. Rozebírá ekonomické aspekty i nezbytný informační tok.
Strojní zařízení úpraven:
Technologické postupy při úpravě primárních nerostných surovin (uhlí, rud, kameniva, štěrkopísků). Teoretické základy navrhování úpravnických strojů a zařízení, jejich provoz a údržba, projektování úpraven. Kapacitní výpočty úpravnických zařízení. Dopravní zařízení v úpravnách.
Úprava a manipulace druhotných surovin:
Význam získávání druhotných surovin, technologie a technické zařízení pro zpracování odpadů (kovových, stavebních, komunálních), zneškodňování odpadů. Kapacitní výpočty zařízení, dopravních cest. Provoz a údržba zařízení. Konstrukce strojů pro drcení, třídění, rozdružování, lisování.
Logistika v průmyslovém podniku:
Předmět se zabývá problematikou hmotných toků a logistiky, základy podnikové a informační logistiky, logistickými veličinami a kritérií výběru a dimenzování logistických prostředků a systémů. Věnuje se logistice jako nástroji řízení v průmyslovém podniku a optimalizaci struktury podniku. Pozornost věnuje i problematice logistického plánování.
Experimentální metody v dopravě:
Předmět se zabývá modelováním dopravních systémů, jejich přechodových jevů a simulaci vlastností sypkých hmot při jejich dopravě a toku. Prakticky se měří mechanické vlastnosti sypkých materiálů jako jsou sypná hmotnost, úhel vnitřního a vnějšího tření, tokové vlastnosti apod. Měření a vyhodnocení dynamických konstant částí dopravních zařízení (dopravní pás,lano, válečky, pohon, nosná konstrukce apod.) pomocí výpočetní techniky.
Konstrukční cvičení I., II.:
Individuální semestrální práce studentů při výpočtech a konstruování dopravních strojů a zařízení. Technologické a pevnostní výpočty a zařízení. Ve druhém předmětu již návaznost na diplomovou práci.
Závěrečný projekt:
Řešení individuálního zadání v návaznosti na téma diplomové práce. Bibliografická a patentová rešerše k danému námětu. Analýza konstrukčních řešení známých z literatury a praxe. Podklady pro řešení zadaného úkolu v diplomové práci.
Teorie vozidel:
Předmět je zaměřen na teorii kolejových vozidel. V jeho náplni jsou zejména charakteristické vlastnosti kolejových vozidel, jejich základní konstrukční parametry, vzájemné působení kolejového vozidla a koleje, systémy vypružení kolejových vozidel,pohon dvojkolí, přenos výkonu od hnacího stroje na dvojkolí, brzdové, periferní a řídicí systémy kolejových vozidel,omezení tažné a brzdné síly adhezí a systémy pro zvýšení tažné síly hnacích vozidel.
Mechanika kolejové dopravy:
V předmětu se posluchači seznámí se základy teorie pohybu vlaku, jeho modelováním a analýzou. Zabývá se následujícími oblastmi: pohyb vlaku a jeho matematická formulace, vlivy na pohyb vozidel, tažná síla a brzdění, metody určení parametrů pohybu vozidel, modelování jízdy vlaku, organizace vlakového provozu, analýza skutečné jízdy vlaku, mechanika pohybu vozidel vysokou rychlostí. Předmět je určen pro studijní zaměření Kolejová doprava.
Opravárenství vozidel:
Předmět je zaměřen na teorii opravárenského procesu vozidel, zjišťování ekonomičnosti údržby a řešení souvisejících problémů. Studenti jsou seznamováni s problémy v oblasti v oblasti spolehlivosti a obnovy strojů, statické dynamiky v údržbě, změn technického stavu v provozu, diagnostiky dopravních prostředků, modelování údržbových systémů a jakostními charakteristikami údržby. Předmět je určen pro studijní zaměření Kolejová doprava a Silniční doprava.
Provoz kolejových vozidel:
Obsahem předmětu jsou poznatky o provozování vozidel v podmínkách kolejové dopravy. Náplň předmětu je rozčleněna do oblasti teorie provozu, provozu hnacích vozidel elektrické trakce, provozu hnacích vozidel motorové trakce, hospodárné jízdy a její optimalizace, řízení jízdy a modelování činnosti vozidla, automatizace řízení jízdy a vysokorychlostního provozu. Předmět je určen pro studenty zaměření Kolejová doprava.
Lokomotivní hospodářství a depa:
V předmětu se posluchači seznámí se strukturou a organizací hospodaření s hnacími vozidly. Obsahem předmětu je oblast teorie provozního využití vozidel, organizace obsazování a obsluhy hnacích vozidel, obnovy parku vozidel, provozu depa kolejových vozidel, hospodaření s pohonnými hmotami a mazivy, výpočtu spotřeby provozních hmot, stavebně-technického řešení dep a jejich technologického zařízení, ochrany životního prostředí. Předmět je určen pro studenty zaměření Kolejová doprava.
Kolejové vozy:
Předmět se zabývá oblastí konstrukce a stavby kolejových vozů, řešením jednotlivých konstrukčních skupin. Jsou jimi především: pojezd vozidla a jeho pohyb v koleji, vypružení pojezdu, stavba skříně vozu, uspořádání brzdy osobních, nákladních a speciálních vozů, řešení výstroje osobních vozů - topení, klimatizace, osvětlení, údržba kolejových vozů a její organizace. Předmět je určen pro studenty zaměření Kolejová doprava.
Hnací kolejová vozidla I., II.:
Tento předmět seznamuje studenty s problematikou konstrukce a uspořádání hnacích vozidel, jejich vztahu k okolí. Specializovanými okruhy tohoto předmětu jsou: vozidlo a kolej - jejich interakce; pojezd - jeho uspořádání; pohon dvojkolí; změny nápravových sil účinkem tažné a brzdné síly; periférie kolejových vozidel; dispozice hnacích vozidel závislé vozby. Předmět je určen pro studenty zaměření Kolejová doprava.
Mechanika silniční dopravy:
Náplní předmětu je mechanika jízdy silničních vozidel. Jsou to především: základní části a ústrojí vozidel, hnací síla jízdní odpory, funkce a vlastnosti kola, brzdění vozidla, ovladatelnost vozidla, charakteristiky spotřeby paliva.
Silniční vozidla I., II.:
Předmět se zabývá oblastí konstrukce a stavby silničních vozidel a to především: spojky, převodovky, kloubové a spojovací hřídele, rozvodovky, rámy, nápravy, řízení, brzdy, karosérie, příslušenství a výstroj silničních vozidel apod.
Organizace a řízení dopravy I., II.:
Předmět se zabývá zásadami a způsoby organizace, regulace a řízení silniční a městské dopravy. Blíže se zabývá automatizovanými systémy řízení světelnou signalizací, způsoby dopravních průzkumu, koncepcí komunikačních sítí ve městech, preferencí a řízením městské hromadné dopravy, dopravní nehodovostí a koordinací a integrací dopravních systémů ve městech.
Obsah předmětu je věnován analytickým činnostem postavení a vývoje dopravních podniků, využití technicko-ekonomických charakteristik provozu dopravních prostředků, přepravní, materiálové a energetické náročnosti v národohospodářském i podnikovém pojetí a rentabilitě investic v dopravě. Blíže se zabývá aplikací a využitím hodnotové rozhodovací analýzy.
Dějiny dopravy a dopravní techniky:
Předmět poskytuje historický náhled na vývoj a využití technických prostředků v dopravě a to zejména železniční, silniční a městské. Zaměřuje se na základní faktory rozvoje techniky v dopravě a na důsledky provozně-ekonomické.
Technologie ložných a skladových operací:
Náplní předmětu jsou technické a technologické otázky manipulace s materiálem, skladování, balení, paletizace, kontejnerizace a manipulační prostředky zejména: zvedací a přemísťovací zařízení, dopravní tratě, zařízení pro nakládku a vykládku, přepravní prostředky, zařízení pro skladování, dopravní prostředky.
Provoz a ekonomika silniční dopravy I., II.:
Předmět zahrnuje široký rámec technických, provozních, technologických a ekonomických otázek provozu silničních vozidel v dopravních podnicích. Zabývá se také podmínkami a předpisy týkajících se soukromých autodopravců, živnostenským podnikáním v silniční dopravě.
Teorie obnovy dopravních prostředků:
Předmět vychází z progresivity nových systémů obnovy dopravních prostředků, tedy z uplatňování technických systémů sledování poruchovosti, vyhodnocování spolehlivosti, jakosti, řízení a zavádění systémů technické diagnostiky. Jde též o začlenění zásad prvotní výroby do celého životního cyklu výrobku.
Charakterizují se vědecké metody pro stanovení chování vozidel v daných podmínkách provozu, systematické zkoumání přítomnosti a formulování vědeckých výpovědí v jejich objektivně možných alternativách a variantách vývoje. Rozhodujícím faktorem dosažení a udržení vysoké provozní spolehlivosti vozidel jsou prostředky diagnostiky (též bezdemontážní) jako zdroje objektivních nebo objektivizovaných informací o skutečném technickém stavu objektu a jeho částí.
Probírání jsou též ekonomické efekty obnovy, snížení spotřeby paliva a v jeho účinnějším využití (pozitivní ekologický efekt), odložení plánované opravy, snížení potřebné pracovní doby pro údržbu, snížení spotřeby náhradních dílů, v systémovém pohledu účelových funkcí.