Institut dopravy, VŠB-TU Ostrava

Laboratoř silničních vozidel

 

 

Umístění Laboratoře silničních vozidel (LSV):

Laboratoř silničních vozidel (LSV) vznikla v roce 2003 na Institutu dopravy, FS, VŠB-TU Ostrava. Z hlediska struktury spadá LSV pod Ústav silniční dopravy. Vedoucím laboratoře je Ing. Michal Richtář. LSV úzce spolupracuje s Policií ČR a Střední odbornou školou dopravní ve Vítkovicích, kde využívá jimi poskytnuté prostory a sdílí vlastní a výše zmíněnými organizacemi poskytnutá zařízení.

 

Personální obsazení LSV:

Jméno

Funkce

Místnost

Telefon

59732....

E-mail

www

...

RICHTÁŘ Michal, Ing.

- vedoucí Laboratoře silničních vozidel

 

A 722

3122

michal.richtar@vsb.cz

Osobní www stránky

OLIVKOVÁ Ivana, Ing. Ph.D.

 

A 722

3122

ivana.olivkova@vsb.cz

Osobní www stránky

 

FRIČ Jindřich, Ing. Ph.D.

 

 

A 637

4428

jindrich.fric@mdcr.cz

Osobní www stránky

 

 

 

Současná činnost LSV:

 

V současné době využívá LSV pro výuku a měření dva automobily Škoda (Fabia a Octavia) a následující technické vybavení:

 

1. Válcová výkonová zkušebna Maha LPS 2000

 

Válcová výkonová zkušebna Maha LPS 2000 umožňuje provádět následující typy měření:

Klikni pro zvětšení!!!

Klikni pro zvětšení!!!

Válcová výkonová zkušebna Maha LPS 2000

Měření obsahu dusíku ve výfukových plynech

 

 

2. Tester řídících jednotek Atal AT 520

 

TESTER AT 520 je stavebnicový systém pro diagnostiku elektronických i jiných systémů v motorových vozidlech. Přístroj je určen pro diagnostiku všech systémů (motor, ABS, ASR, airbag, navigace, ...) po sériové lince na vozidlech VW, ŠKODA, AUDI, SEAT ….

 

3. Analyzátor výfukových plynů Atal AT 501

 

Přístroj je určený pro emisní kontroly zážehových, případně vznětových motorů ve stanicích měření emisí. Čtyřsložkový analyzátor výfukových plynů je proti běžným analyzátorům rozšířen o speciální funkce používané při kontrole motorů s elektronickým řízením přípravy směsi a zapalování vybavených katalyzátorem a lambda sondou. Mimo zmíněného lambda testu umožňuje provést i základní nastavení zapalování.

Tester řídících jednotek Atal AT 520 

Analyzátor výfukových plynů Atal AT 501

 

Ve spolupráci LSV a Výzkumného energetického centra VŠB – TU Ostrava bylo realizováno měření obsahu dusíku ve výfukových plynech.

 

LSV svým vybavením a spoluúčastí také pomáhá doplňovat výuku studentů a umožňuje realizovat experimenty spojené s diplomovými pracemi. V rámci těchto činností byly realizovány práce „Metodiky určování objemu zavazadlového prostoru osobních automobilů“, „Úpravy osobních automobilů pro zlepšení jejich parametrů“ atd.      

 

Výsledky činnosti pracovníků LSV lze využít při výuce především předmětů „Silniční vozidla“ a „Opravárenství silničních vozidel“ a „Dynamika silničních vozidel“ magisterského studijního oboru.  

 

Laboratoř silničních vozidel v současné době spolupracuje s následujícími firmami a organizacemi: Výzkumné energetické centrum VŠB – TU Ostrava; Policie ČR, Škoda-Auto a.s., apod.

 


 Institut dopravy